Czym jest Mindfulness? Jak się za niego zabrać? I po co?
Mindfulness czyli praktyka uważności to zbiór technik nakierowujących nas na chwilę obecną. Tak zwane bycie tu i teraz z pełnym zaangażowaniem i bez oceniania danej chwili. Mimo, że brzmi górnolotnie, tak na prawdę jest jedną z podstawowych i naturalnych zdolności ludzkich. Czasem tylko warto jest ją odbudować lub wzmocnić, gdyż została (lub też bywa) zaburzona.
Czy pamiętasz moment nakładania pasty do zębów na szczoteczkę z dzisiejszego poranka? Najprawdopodobniej nie. Jest to czynność, którą wykonujemy mechanicznie, nie zastanawiając się nad nią. To naturalne – bywają i takie czynności. Gorzej gdy zaczyna nam się to wymykać spod kontroli i w momencie gdy rozmawiamy z drugą osobą, myślami jesteśmy zupełnie w innym miejscu lub… w telefonie. Kończąc spotkanie nie pamiętamy większości rozmowy. Albo wtedy, gdy musimy wbiec ponownie na czwarte piętro by sprawdzić czy na pewno zamknęliśmy drzwi od mieszkania. Jeszcze gorzej, gdy rozmyślając o przeszłości lub przyszłości przejedziemy na czerwonym świetle.
Każdy z nas miewa takie lub podobne sytuacje. Całe szczęście zdarzają nam się też chwile, z których czerpiemy całe 100% jak np. upicie pierwszego łyka upragnionej, porannej kawy czy pierwsze zaciągniecie świeżego powietrza w ciepły, wiosenny poranek.
Skoro mechanicznie wykonywane czynności tak samo jak te, w których jesteśmy w pełni obecni są naturalne, po co nam Mindfulness? A no po to by przeżywać życie w pełni. By więcej było chwil, w których JESTEŚMY. Jak wynika z badań naukowych praktyki uważności redukują stres, lęk a nawet objawy depresji. Mogą pozytywnie wpłynąć na układ odpornościowy, pomóc poradzić sobie z bólem, bezsennością, nałogami, a nawet ! zmienić strukturę oraz funkcjonowanie mózgu. Każdy z nas ma pewne wzorce zachowań, a praktyki mindfulness mogą pomóc nam utrzeć zupełnie nowe szlaki. Tak jakbyśmy zmienili dotychczasową drogę do pracy i obrali nową – codziennie, starannie wydeptując ścieżkę. Na początku będzie ona ledwie widoczna, a z czasem stanie się drogą gruntową.
No ale jak się zabrać za ten cały Mindfulness? Krok po kroku. Praktyki uważności dzielimy na te formalne jak na przykład medytacja czy skan ciała którym poświęcamy określony czas podczas dnia oraz na praktyki nieformalne czyli takie, które stosujemy – albo może lepiej – zauważamy podczas wykonywania codziennych czynności takich jak na przykład mycie włosów czy przyrządzanie kanapki. Jedną z prostszych technik jest przeniesienie uważności na oddech. To ćwiczenie, które możemy wykonać w każdej chwili – w kolejce w markecie, podczas zebrania w pracy czy zmywając naczynia. Cała uwaga zostaje przekierowana na oddech – jego rytm i głębokość – bez oceniania go i próby zmiany. Punktem zaczepienia (tak zwaną kotwicą) może być też bicie serca lub puls na nadgarstku. Wszystko po to by POBYĆ w chwili, zauważyć ją.
Podczas programu Mindful Maj opowiem Ci więcej. Zaproponuje techniki, które możesz wprowadzić w swoje życie od zaraz, a niektóre z nich będziemy praktykować wspólnie podczas naszych spotkań. Autorski zeszyt ćwiczeń wraz z nagraniami audio zostaną z Tobą na długo, ułatwiając Ci wydeptywanie nowych szlaków. To jak, widzimy się?
K.